Kategorier
Annonce

Køb Solana – 4 grunde til at investere i Solana

 

  1. Solana er en blockchain platform, som er designet til at være en tilgængelig platform for decentraliserede og skalerbare apps. 
  2. Solana kan behandle mange transaktioner i sekundet, og har meget lave transaktionsgebyrer i forhold til andre blockchains. 
  3. Solanas oprindelige kryptovaluta SOL har en markedsværdi på over 66 milliarder dollars, hvilket gør den til den femtestørste kryptovaluta. 
  4. Solana er en innovativ hybrid konsensusmodel, som både anvender proof-of-history konsensus, kombineret med den underliggende proof-of-stake konsensus.

Hvad er Solana?

Solana er en kryptovaluta, som er et open-source projekt baseret på blockchain teknologi. Denne anvendes til at levere decentraliserede finansieringsløsninger. Solana er designet til at gøre det lettere at oprette decentraliserede apps. Som en blockchain-platform, er Solana designet til at være vært for decentraliserede apps, som kan skaleres på større plan. 

Solana blev grundlagt i 2017 som et open-source projekt, og drives af Solana Foundation, som har base i Geneve. Blockchain teknologien blev bygget af det San Francisco baserede Solana Labs. Solana tokens blev for første gang frigivet til offentligheden i 2020. 

Sådan virker Solana

Solana platformen blev skabt med det formål, at forbedre skalerbarheden for apps ved at introducere proof-of-history konsensus, kombineret med den underliggende proof-of-stake konsensus blockchain. Særligt er proof-of-history konceptet unikt for Solana, da dette koncept giver mulighed for større skalerbarhed af protokollen, hvilket blot øger brugervenligheden. 

Fordi Solana er baseret på blockchain teknologi, er der ufatteligt korte behandlingstider. Den innovative hybrid konsensusmodel reducerer validerings tider for transaktioner, og muliggør anvendelsen af smart kontrakt udførelser. Særligt har større institutionelle kunder udvist interesse, da de lynhurtige behandlingstider er favorable for større virksomheder. 

Dog er Solanas kundebase ikke kun større kunder. Platformen er også beregnet til mindre kunder. Dette er særligt fordi Solana kan garantere kunder, at de ikke bliver overraskede med øgede gebyrer eller skatter. Platformen er nemlig designet således, at der er lave transaktionsomkostninger, mens der samtidig er garanti for skalerbarhed og hurtig behandling.   

Derfor er det værd at investere i Solana

Der er flere grunde til at Solana er værd at investere i. Det er dog altid vigtigt at huske på, at markedet svinger og ændrer sig hele tiden, og der er derfor ingen garantier for stort afkast, blot fordi man vælger at investere i kryptovaluta

En af de største grunde til at investere i Solana er dens transaktions hastighed. Med den lynhurtige hastighed er Solana blevet til en ærbar konkurrent til andre blockchains, med en kapacitet til at understøtte titusindvis af transaktioner i sekundet. Med Solanas proof-of-history, kombineret med proof-of-stake modeller, bliver transaktioner verificeret baseret på ejerskab. Med denne lette verifikation kan Solana dermed også fastsætte lavere gebyrer. Lige nu er Solanas gennemsnitlige gebyr på mindre end 1 cent, svarende til omkring 50 øre, per transaktion. 

En anden væsentligt grund til at investere i Solana, er den energivenlige verifikationsproces, som Solana er baseret på. Et stort kritikpunkt af kryptovaluta er den negative miljøpåvirkning, som disse teknologier har haft. Men Solanas verifikationsproces er langt mindre energikrævende, hvilket gør dette til en grønnere alternativ til andre kryptovalutaer.