Kategorier
Annonce

Hvem er ørsted?

Har du overvejet at købe nogle ørsted aktier? Men ved du ikke helt nok om firmaet endnu til at kunne træffe den rigtige beslutning. Så kan du her i indlægget læse meget mere om hvem de er og hvad deres virksomhed laver.

Ørsted er en virksomhed i den helt store pulje, det er en af Danmarks største og mest anerkendte virksomheder og det er da hellere ikke uden god grund. Det er både Danmarks største energiselskab men også et af nordens største. Deres forretning består af at købe og sælge strøm til private og erhverv i hele norden. Virksomheden blev stiftet i 2006 og er i dag blandt andet ejet af den danske stat, så det er altså ikke en virksomhed som bare lige går konkurs i morgen.

Det er en aktie som vi kan anbefale hvis du er på udkig efter et sted at placerer dine penge over en længere periode. Du kan godt være heldig at tjene nogle penge på kort sigt, men det er ikke den aktie vi vil anbefale hvis dette er din strategi. Hvis du vælger at investerer i ørsted så efter vores mening, så skal du have en langsigtet strategi, altså hvor du ejer aktier over flere år for derefter at sælge med en fin profit.

Inden du vælger at købe ørsted aktier, så anbefaler vi også altid at du undersøger virksomheden selv, for selvom det er en aktie vi anbefaler, så skal du altid have den rette mavefølelse inden ud vælger at købe. Har du brug for mere viden om ørsted aktien eller andre aktier? Så kan du med fordel besøge aktierdk.dk, hvor du kan finde mere end 100 forskellige indlæg om aktier og investering.

Jeg håber du blev lidt klogere på aktien og har fået mere blod på tanden til at investerer.