Kategorier
Annonce

Få en mere produktiv hverdag med dette værktøj

Produktivitet er virkelig blevet en central del af mange menneskers livsstil. Der er mange værktøjer, som man kan bruge til at facilitere produktivitet i hverdagen. Mange anvender eksempelvis det meget populære værktøj Notion til at holde styr på deres opgaver og dermed booste deres produktivitet.

En del glemmer dog, at produktivitet ikke kun kan skabes ved hjælp af digitale værktøjer. Nej, hvis din kontorplads ikke er god nok, så mister du meget produktivitet. Der er studier, der viser at hvis man har en ekstra skærm ved siden af sig, så bliver man meget mere produktiv. Så en ting man hurtigt kunne gøre er at købe en ekstra skærm. Men så finder man ud af at det ikke virker så optimalt med ens bærbare, og at man anvender den nye skærm som primær skærm. Derfor er det en god idé med 2 ekstra skærme til den bærbare computer.

Problemet med ovenstående er blot, at det er de færreste bærbare computere, der understøtter tilslutningen af to skærme. Derudover bliver det lidt irriterende at skulle tilslutte det hele plus oplader hver gang man skal arbejde. Løsningen på problemet er en billig docking station. Køber du en docking station med USB-C, og understøtter din computer det, så bliver livet meget nemmere for dig, hvis du har flere skærme til din bærbare.

En docking station med USB-C kræver kun ét kabel for at fungere, og så vil de fleste modeller samtidig oplade din computer. Det bliver ikke meget nemmere, og din produktivitet bliver virkelig forhøjet af at anvende en docking station. Du kunne måske få din arbejdsgiver til at købe en til dig, fordi de desværre ikke er super billige – de er dog pengene værd, hvis du selv skal købe dem. De kan fås for omkring tusind kroner for nogle meget gode modeller. Tjek at din computer har en USB-C indgang inden du køber en, en USB-A docking station er ikke pengene værd.