Kategorier
Annonce

Få flere penge til at indrette kontoret

Nogle gange skal man tænke kreativt for at få råd til den indretning, man godt kunne tænke sig. Det kan især gøre sig gældende, hvis du lige har startet virksomhed og brugt en masse penge i opstartsfasen. Læs med her og få tips til, hvordan du kan få råd til at indrette kontoret! 

Det er ganske almindeligt, at det koster nogle penge at starte og drive en virksomhed. Nogle gange må vi gældsætte os en smule for at få råd til at satse på vores drømme og tænke stort. Med en god service eller et godt produkt kan vi heldigvis tjene pengene hjem igen på sigt. 

Men i mellemtiden kan det måske være svært at få råd til at indrette sig, helt som man har lyst til. Heldigvis er der mange gode tips, du kan benytte dig af, når du skal spare og tjene penge til at indrette dit nye kontor. 

Lad Google gøre arbejdet for dig 

Online markedsføring er en uundgåelig del af enhver forretning i dag, og det gælder også, uanset om du lige har startet virksomhed, eller du har drevet den i længere tid. Vi køber mange produkter på nettet, og vi researcher for at finde det bedste, det billigste og det, der matcher vores behov. 

På kongen-af-internettet.dk kan du lære alt om, hvordan søgemaskinerne fungerer. Det lyder måske nørdet, men det er faktisk en nødvendighed, hvis du vil klare dig godt rent økonomisk. Det betyder nemlig alt, hvem der kommer øverst op i Google, når potentielle kunder søger efter et produkt eller en ydelse. 

Derfor skal du kende din søgemaskine eller dit ‘SEO’, som søgemaskineoptimering også kaldes. På den måde kan du få mange nye kunder på nettet, og trafikken til din hjemmeside eller webshop vil indbringe penge, du kan bruge på at indrette din virksomhed. 

Find det rette lån 

Som nævnt er det meget almindeligt at finde det nødvendigt at låne penge, når man starter sin egen virksomhed. Heldigvis er der mange gode muligheder for at finde billige og favorable lånetilbud online, og det er en god idé at finde sådan ét – lån penge med lav rente nu og sikr dig, at du har råd til at indrette dig, som du drømmer om, i fremtiden. 

Hvis du allerede har taget forskellige små lån fra forskellige långivere, kan det være fornuftigt i stedet at samle dem til ét lån. Med et samlelån får du nemlig bare en enkelt omkostning og en enkelt rente, og renten vil som regel være meget lavere.  

Det er fordi, at bankerne gerne vil belønne dig med en lav rente for at tage et stort lån hos dem, fremfor at have små lån hos mange forskellige. På sigt kan det spare dig mange tusinde kroner, som du kan bruge på at indrette dig i din nye virksomhed – og virksomhedens økonomi vil i øvrigt blive meget lettere at overskue! 

Tænk kreativt og skab et unikt udtryk 

Hvorfor egentlig indrette helt generisk og med masseproducerede artikler fra IKEA eller dyrere steder? Du kan også gå efter et mere personligt udtryk til dit kontor ved fx at gå en tur i genbrug. Mange genbrugsbutikker har smukke, gamle skriveborde, der har været dyre engang, men som du nu kan få for en slik. Du kan også finde antikke lamper til bordet, sjove stempler og andre ting, der kan sætte et unikt præg på din forretning. 

Du kan også tænke endnu mere radikalt. Har du fx overvejet at se, om du kan finde møbler eller andre artikler til kontoret fra en tømning af dødsbo? Det kan måske lyde lidt morbidt ved første indskydelse, men faktisk vil det vække stor glæde hos de efterladte, at du har lyst til at købe noget fra dødsboet. På den måde kan du finde nogle unikke ting meget billigt.