Kategorier
Annonce

Vidste du dette om hvidvinsdruesorterne Riesling, Sauvignon Blanc og Chardonnay?

Hvis du elsker hvidvin, er du sikkert stødt på de tre druesorter Riesling, Sauvignon Blanc og Chardonnay. De er alle kendt for deres forskellige smagsnuancer, aromaer og stilarter. Men vidste du, at bag hver druesorter ligger der en interessant historie og en unik personlighed? I denne blog vil vi udforske mere om disse tre hvidvinsdruesorter og se, hvordan de adskiller sig fra hinanden.

Riesling druen har sin oprindelse fra Rhindalen i Tyskland og er kendt for dens høje syreindhold og kraftige aromaer af blomster og citrus. Riesling druen er kendt for sin alsidighed, der gør det muligt at producere både tør, sød og mousserende vin. Druen er også tæt forbundet med vinproduktionen i Alsace regionen i Frankrig og i Australia og New Zealand. I Alsace går de normalt en mere tør stil, hvor vinene er kendetegnet af noter af mandarin, grøn æble og honning, mens i Australien og New Zealand, er Riesling typisk mere fyldig og frugtagtig.

Sauvignon Blanc druen har sine rødder fra Bordeaux i Frankrig og er kendt for sit høje syreindhold, græsagtige aromaer og noter af grapefrugt og hyldeblomst. Sauvignon Blanc drikkes ofte, når den er ung og frisk på grund af sin friske og livlige karakter og er kendt for sine uovertrufne parre med skaldyr og sushi. Druen er også tæt knyttet til Sancerre-området i Loire-dalen i Frankrig samt Marlborough i New Zealand. I Sancerre producerer de typisk mere runde og fyldige aromaer, mens i New Zealand kan de aromatiske karakter være meget kraftige og lidt mere tropisk.

Chardonnay er hvidvinsdronningen, som har sin oprindelse i Bourgogne, Frankrig. Druen er kendt for sin fyldige fylde, cremet mundfylde og aromaer af æble, fersken og vanilje. Chardonnay vinene kan også have en rækker gærede aroma og smag af tørt Sherry, der opstår på grund af oxidativ gæring i kontakt med O2. Chardonnay druen er også kendt for at være alsidig og kan producere smagsoplevelser fra tør og livlig til cremet og fyldig. Chardonnay er også kendt for sit høje indhold af tanniner og kan aldrig være helt druedominerede – ofte blandet enten med andre druesort eller tappet i fad.

Riesling, Sauvignon Blanc og Chardonnay er blandt de mest kendte og elskede hvidvinsdruesorter i verden. Hver druesort har sin unikke historie, karakter og smag, der har gjort dem populære hos vinelskere over hele verden. Uanset om du foretrækker tørrere eller sødere vin, kan du finde en vin lavet af disse druesorter, der passer til dine smagsløg. Så næste gang du nyder et glas hvidvin, kan du tænke over, hvad der gør netop denne druesort til noget særligt.