Kategorier
Have

Investering for nybegyndere

Ja du læste rigtigt. Alle er startet et sted, og der er derfor også nybegyndere indenfor investering, ligesom der er nybegyndere indenfor andre erhverv.

En spændende verden

Det kan godt virke skræmmende for mange at investere deres penge i noget de ikke helt kender så meget til, og det er selvfølgelig helt naturligt. Derfor er det også at du får et fif med på vejen herfra om at undersøge de basale ting, der er i den spændende verden for investorer.

Hvis du har lidt småtravlt og virkelig bare kun skal bruge den vigtigste information for at komme i gang nu og her, så kan du med fordel tjekke dette link: https://dagbladet-holstebro-struer.dk/artikel/investering-for-begyndere-2021-1-28.

Begynderheld og begynderfejl

Mange vælger at starte i det små for at have plads til eventuelle begynderfejl, for ligesom der er noget der hedder begynderheld, findes der også begynderfejl. Det er vigtigt altid at tænke en investering som noget der har potentiale til at blive til mere, men samtidig huske at det er forbundet med en vis risiko.

Derfor er et rigtig godt fif at når du har valgt hvilken platform du ønsker at handle fra og du har fået overført det beløb du ønsker at investere, så sørg for at du ikke bruger det hele med det samme, men lige lærer hvordan det hele fungerer først.