Kategorier
Annonce

Hvordan man skaber en ny vane (der holder)

Prøver du at skabe en ny vane, men har svært ved at holde fast i den? Hvis ja, er du ikke alene. Det kan være svært at ændre vores adfærd, især når det drejer sig om noget, som vi egentlig ikke har lyst til at gøre.

Der er dog nogle ting, som du kan gøre for at øge dine chancer for succes. Her er et par tips til, hvordan du skaber en ny vane, der holder:

1. Begynd i det små. Når du først starter, er det vigtigt at holde dine mål realistiske. Hvis du forsøger at foretage for store ændringer på én gang, er der større sandsynlighed for, at det vil føre til fiasko. Begynd i stedet i det små og arbejd dig gradvist opad.

2. Gør det nemt. En anden måde at du kan øge dine chancer for succes ved at gøre det så let som muligt at holde fast i din nye vane. Hvis du f.eks. forsøger at dyrke mere motion, skal du vælge en motionsform, som du faktisk kan lide, og sørge for, at den er nem at dyrke.

3. Få støtte. Det kan også være nyttigt at få støtte fra venner eller familiemedlemmer, der forsøger at skabe lignende vaner. På den måde kan I motivere og opmuntre hinanden.

4. Vær tålmodig. Endelig skal du huske, at det tager tid at skabe en ny vane. Bliv ikke modløs, hvis du fejler en gang imellem – bliv bare ved, og til sidst vil det blive en selvfølge.

Det behøver ikke at være svært at skabe en ny vane. Ved at følge disse tips kan du øge dine chancer for at få succes og få den til at vare ved.

Hvorfor det er svært at bryde dårlige vaner, men det er det værd

Dårlige vaner er svære at bryde, fordi de ofte er dybt forankrede i vores liv. Vi kan have udviklet dem gennem mange år, og de kan være noget, vi er vant til at gøre dagligt.

Det kan være svært at bryde en dårlig vane, men det er bestemt det værd. Du vil ikke kun forbedre dit helbred og velvære, men du vil også føle en følelse af at have opnået noget. Og hvem ved – måske vil du blive motiveret til at bryde flere dårlige vaner, når du først har brudt én dårlig vane!

Find ideer til indflyttergave til hende her.