Kategorier
Annonce

Historien om Super Bowl

Det er en af de mest populære sportsbegivenheder i USA. Det er en professionel mesterskabskamp i amerikansk fodbold, der spilles hvert år mellem mesterne fra National Football Conference (NFC) og American Football Conference (AFC). Kampen er kulminationen på en regulær sæson, der begynder i sensommeren i det foregående kalenderår. Normalt anvendes romertal til at identificere hver Super Bowl i stedet for det år, hvor den afholdes. Super Bowl XLVII blev f.eks. spillet på MetLife Stadium i East Rutherford, New Jersey, den 3. februar 2013. Kampens kickofftidspunkt var kl. 18.30 EST.

Traditionen med at afholde en mesterskabskamp går tilbage til 1967, da NFL fusionerede med den daværende -rivaliserende American Football League (AFL). Før fusionen afholdt AFL sin egen mesterskabskamp, som også var kendt som Super Bowl. Efter sammenlægningen blev den første officielle Super Bowl spillet i januar 1967. Den er blevet afholdt hvert år siden da, undtagen i 1986, hvor den blev flyttet til februar på grund af en tidsmæssig konflikt med en anden stor sportsbegivenhed, nemlig de olympiske vinterlege.

Navnet “Super Bowl” blev opfundet af ejeren af Kansas City Chiefs, Lamar Hunt. Det siges, at han fandt på det efter at have set sin datter lege med et Super Ball-legetøj. Den første Super Bowl blev oprindeligt kaldt AFL-NFL World Championship Game, men blev omdøbt i 1969.

Kampen er blevet en af USA’s mest sete tv-kampe , og næsten hele landet har fulgt i hvert fald en del af den. Super Bowl er også en af de mest sete sportsbegivenheder i verden med et anslået publikum på over en milliard mennesker.

Kampen spilles mellem de vindende hold fra slutspillet i NFC og AFC. NFC-holdet vælges ved at vinde National Football Conference Championship Game, mens AFC-holdet vælges ved at vinde American Football Conference Championship Game. De to hold konkurrerer derefter i Super Bowl, hvor vinderen kåres som NFL’s mestre.

I de seneste år har der været megen diskussion om, hvorvidt Super Bowl er den bedste målestok for et holds succes eller ej. Nogle siger, at det ikke er en retfærdig repræsentation, fordi  at spillet kun spilles én gang om året, mens andre hævder, at det er den ultimative test af et holds færdigheder. Der er dog ingen tvivl om, at Super Bowl er en af de vigtigste sportsbegivenheder i USA. Det er en national helligdag, og millioner af mennesker ser hvert år de bedste hold i NFL kæmpe om titlen som verdensmester.

Vil du streame sport? TV3+ tilbyder live streaming af den danske Superliga samt NFL og masser af andet sport.