Kategorier
Have

Få en luksuriøs jul på et budget

Juletiden koster desværre ofte rigtig mange penge. Undersøgelser viser at den gennemsnitlige dansker bruger over 5000 kroner hver jul på gaver, mad, pynt, julefrokoster, en ny kjole til festlighederne og andre udgifter til diverse arrangementer. 

Det er mange penge at bruge, især hvis man er på et stramt budget. Så hvad kan man gøre for at spare penge uden, at man behøver få en skrabet juletid? Vi har svarene til dig her. 

Skær ned der, hvor du kan

Nogle ting er et must have til jul. Gaver til familien, julemaden, juletræet og så videre. Men der er nogle steder, hvor du kan barbere en del kroner af budgettet. 

For eksempel kan du genbruge eller lave din egen julepynt, du kan også bage kager og lave konfekt derhjemme, i stedet for at købe det nede i butikkerne. Der er flere steder, hvor du kan skære om hjørner og spare penge. Selvom det kun drejer sig om småkroner hist og her, så løber det op i længden. 

Køb julegaverne på tilbud

Det siger sig selv, at man skal gå efter tilbud, hvis man vil spare penge. Heldigvis velsigner juletiden os med hele 2 store shoppingdage, hvor du kan købe gaver til en brøkdel af originalprisen. Det kan du nemlig på Black Friday og Cyber Monday. Black Friday rammer den sidste fredag i november måned, og Cyber Monday foregår mandagen efter weekenden. Her kan du finde fantastisk gode tilbud både online og i de fysiske butikker. 

Tag på en billig rejse

Skal du holde en lidt utraditionel jul i år? Du kan sagtens finde en billig charterrejse for færre penge, end hvad du havde brugt på juleræset herhjemme. 

Læg penge til side og tag til eksotisk destination denne jul sammen med vennerne eller familien. Husk at købe dine billetter i god tid, da december er en travl måned at rejse i. 

Køb ind i god tid

På en hel normal forårsdag kan du gå ned i butikkerne og købe glaskartofler, syltet rødkål og grødis for 10 kroner. Men når december rammer, så stiger priserne lige pludselig gevaldigt meget. 

Gør dig selv en tjeneste og køb alt det du kan til julemaden i god tid. Madvarer på glas og i dåser holder sig gode i flere år, så du kan sagtens tyvstarte juleshoppingen flere måneder inden december.